Menü
Anasayfa
Hakkımızda
Yurtdışı Borçlanma
Yurtdışı Emeklilik
Hizmetlerimiz
Anlaşmalı Ülkeler
Mavi Kartlılar
Püf Noktalar
Sıkça Sorulanlar
İletişim

Yurtdışı Emeklilik -Gelişmelerden

Haberdar ol Tıklayınız

K.K.T.C.

TÜRKİYE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNE GÖRE GENEL HAKLAR
SORU-1:
Türkiye cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki sosyal güvenlik sözleşmesi kimlere yardım yapılmasını sağlar?

K.K.T.C.’de çalışan sigortalı işçilerimize,
Bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerine,
Ölümleri halinde hak sahiplerine
Yardım yapılmasını sağlar.
SORU-2:
K.K.T.C.’de çalışan sigortalı işçilerimiz öncelikle nelere dikkat etmelidirler?

K.K.T.C.’den çalışmalarınızla ilgili olarak verilen SİGORTA KARTI, ÇALIŞMA BELGESİ ve DİĞER TÜM BELGELERİ saklayınız.
Sosyal Güvenlik konusunda sorununuz olduğunda veya bilgi almak istediğinizde;
- K.K.T.C. SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
- ANKARA’da SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI, SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ; Yurtdışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Dairesi Başkanlığına,
TEL: 444 32 01                      FAX: 435 32 14
başvurunuz.
ÖNEMLİ UYARI:

YAZILI BAŞVURULARDA İSTEK VEYA SORUNLARINIZI AÇIKÇA YAZIP, VARSA TÜRKİYE ve K.K.T.C. SİGORTA SİCİL NUMARANIZI MUTLAKA BELİRTİLEREK, TÜM BELGELER DİLEKÇEYE EKLENMELİDİR. 
BU BELGELER, İŞLEMLERDE ÇABUKLUK VE KOLAYLIK SAĞLAYACAKTIR.
SORU-3:
K.K.T.C.’de çalışmakta olan sigortalılar ile yanlarında ikamet eden aile bireylerine hangi sağlık yardımları yapılmaktadır?

Muayene ve tedavilerin yapılması,
Gerekli hallerde hastanelerde yatırılarak tedavinin sağlanması,
İlaç ve iyileştirme vasıtalarının sağlanması,
Protez araç ve gereklerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi,
Analık halinde yapılacak yardımlar.
SORU-4:
K.KT.C.’de çalışmakta olan sigortalı işçilerimiz ve aile bireylerinden, kimler sağlık yardımlarından yararlanmaktadır?

Çalışan vatandaşlarımız (SİGORTALININ KENDİSİ),
Sigortalının karısı veya çalışamayacak durumda malul veya 60 yaşını doldurmuş kocası,
16 yaşın altındaki çocukları
ANCAK; orta öğrenim yapıyorsa sağlık yardımı 20 yaşına, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar devam eder.
AYRICA, 16 yaşını doldurmuş fakat çalışamayacak durumda malul çocuklara da sağlık yardımı yapılır.

Geçimi sigortalı tarafından sağlanan, aylık veya gelir almayan ana ve babası.
SORU-5:
K.K.T.C. ‘ de çalışan sigortalılar ile yanlarında oturan aile bireyleri, geçici olarak (gezme, tatil vb.) Türkiye’ye geldiklerinde kendilerine ne şekilde sağlık yardımı verilmektedir? 

K.K.T.C.’de çalışan sigortalılar ve yanlarında sürekli olarak oturan aile bireyleri ülkemizde hastalık ve analık yardımlarından ÜCRETSİZ OLARAK yararlanırlar.
Yardımlar, Türkiye’deki Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumunca Sağlık Bakanlığı sağlık tesisleri ile Kurumla anlaşma yapmış diğer sağlık tesislerinde sağlanır.
ÖNEMLİ UYARI:
Türkiye’de sağlık yardımlarından yararlanabilmek için Türkiye’ye gelmeden önce, mutlaka K.K.T.C. sigorta müdürlüğünden sağlık yardımlarına hak kazanma belgesi düzenletiniz. bunlar işçi ve aile bireyleri için k.k.t.c./t.c.3 formülerleridir.
SORU-6:
K.K.T.C.’den Türkiye’ye geçici olarak gelen sigortalılar veya aile bireylerinin hastalanmaları halinde ne yapılmalıdır?

Önce K.K.T.C.’den alınan formülerlerle Türkiye’de oturulan yere en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine  başvurulmalıdır.
Bu şekilde yapılan başvurularda hiçbir ÜCRET ALINMAZ.
ANCAK, İŞÇİMİZ K.K.T.C.’DEN ALMASI GEREKEN BELGEYİ KAYBETMİŞ, HİÇ ALMAMIŞ, K.K.T.C.’DE UNUTMUŞ VEYA BELGENİN YARARLANMA SÜRESİ GEÇMİŞ İSE,
Belge temini için (T.C./K.K.T.C.4 formülerleri) Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine  başvuruda bulunulur. 
Daha sonra kişi Sağlık Bakanlığı sağlık tesislerinde veya kurumla anlaşma yapmış diğer sağlık tesislerinde tedavisi ÜCRETLİ olarak yaptırır.
Bu ücretin K.K.T.C.’den alınabilmesi için, işçimizin Türkiye’deki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine  başvurması gerekmektedir. Bu ücretin K.K.T.C. Sigorta Kurumundan talebini, ilgili belgeleri göndermek suretiyle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine yapar veya belgeler K.K.T.C. Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğüne ibraz edilmek üzere sigortalıya verilir.
ÖNEMLİ UYARI :

Kendiniz veya aile bireylerinizle birlikte geldiğinizde, sağlık yardımlarına ihtiyaç duymanız halinde, öncelikle sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine  müracaat etmek zorundasınız. zorunlu olarak kurumumuza müracaat edememeniz halinde;acil olarak kurumla anlaşma yapmamış bir sağlık tesisinde yapılan  bir tedaviden sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine  derhal haberdar etmeniz gerekmektedir.
Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına siz veya eş ve çocuklarınız muayene ve tedavi için başvurduğunuzda ilgili görevlilere K.K.T.C. adına tedavi gördüğünüzü mutlaka bildiriniz.
SORU-7:
sigortalı veya beraberindeki aile bireylerinin sigorta vak’ası meydana geldikten sonra ( hastalandıktan sonra) bağlı oldukları K.K.T.C. sigorta kurumunun izniyle Türkiye’ye gelmeleri halinde sağlık yardımlarından ne şekilde yararlanacaklardır?
K.K.T.C.’de çalıştığı sırada hastalanan ve tedavisine orada başlanan sigortalıların veya yanlarında ikamet eden aile fertlerinin, tedavilerine devam edilmek üzere, bağlı bulundukları K.K.T.C. Sigorta Kurumunun iznini alarak Türkiye’ye gelmeleri halinde ülkemizde de sağlık yardımlarından yararlanmaya devam ederler.
ANCAK;
İlgililerin Türkiye’ye gelirken K.K.T.C. Sigorta Kurumunca haklarında düzenlenen K.K.T.C./T.C.5 formülerini almaları gerekir.
ÖNEMLİ UYARI:

sigortalı Türkiye’ ye gelir gelmez ikametgah adresini bölgesi içine alan sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine  veya acil bir durumda daha sonra yetkili müdürlüğe bilgi verilmek koşuluyla ikametgahına en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvenlik merkezine  başvurmak zorundadır.
SORU-8:
K.K.T.C.’de çalışan işçilerin Türkiye’de oturan aile bireylerinden hangileri sağlık yardımlarından yararlanırlar?

Sigortalının karısı, çalışamayacak durumda malul veya 60 yaşını doldurmuş kocası,
18 yaşın altındaki çocukları,
ANCAK;
Çocuklar orta öğrenimde ise sağlık yardımı 20 yaşına, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar devam eder.
AYRICA;
18 yaşını doldurmuş fakat çalışamayacak durumda malul erkek çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli bulunmayan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmayan veya buralardan aylık yahut gelir almayan kız çocuklarına, sağlık yardımı yapılır.

Sigortalının geçimini sağladığı ana ve babası.
SORU-9:
K.K.T.C.’de çalışan işçilerin Türkiye’deki aile bireylerinden sağlık yardımlarından ücretsiz yararlanmalarını sağlamak için ne yapılmalıdır?

Öncelikle, K.K.T.C. Sigorta Kurumu tarafından düzenlenecek K.K.T.C./T.C.6 formülerlerinin temin edilmesi gerekmektedir.
Sağlık yardımı talebinde bulunan aile bireyleri bu formülerler ile ikamet ettiği yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine  müracaat etmelidirler.
ÖNEMLİ UYARI:
K.K.T.C./T.C.6 formülerlerini doldururken aile bireylerinizin Türkiye adresini açık ve net olarak veriniz (İL, İLÇE, MAHALLE VE SOKAK ADI İLE KAPI NUMARASI).
NOT :
01/10/2008 tarihinden itibaren Kurumdan gelir ve aylık almakta olan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere sağlanacak ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri için katılım payı Kurumca ödenen bedeller üzerinden % 10, kapsamdaki diğer genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için % 20 olarak uygulanacaktır.
Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri için ödeyecekleri katılım payının tutarı, sağlık hizmetinin alındığı tarihteki asgari ücretin % 75’ini geçemez. % 75’lik üst sınırının hesaplanmasında her bir ortez, protez, iyileştirme araç ve gereci bağımsız olarak değerlendirilir.
SORU-10:
K.K.T.C. mevzuatına göre malullük aylığı alma koşulları nelerdir?

Çalışma gücünü en az 2/3 oranında kaybetmiş olmak,
En az 15 yıldan beri sigortalı bulunup, bu süre içinde en az 4500 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,
Malullük aylığı bağlanması isteğinde bulunduğu tarihten önceki son 5 yıl içinde, en az 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak,
gerekmektedir.
AYRICA;

Sigortalılık süresi en az 5 ve daha fazla olan en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyen sigortalılara da indirimli malullük aylığı bağlanmaktadır.
MALÜLLÜK AYLIĞI İÇİN TÜRKİYE’DEN DE BAŞVURUDA BULUNABİLİRSİNİZ.
BUNUN İÇİN EN YAKIN SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE/ SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE  MÜRACAATINIZ YETERLİDİR.
SORU-11:
K.K.T.C. mevzuatına göre yaşlılık aylığı alma koşulları nelerdir?
1-a) 55 yaşını doldurmuş ;
b) Kadın ise en az 20 yıldan beri sigortalı bulunması ve 3000 günü 1.6.1977 tarihinden sonra bu yasa altında olmak üzere en az 7200 gün,erkek ise en az 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve 3000 günü 1.6.1977 tarihinden sonra bu yasa altında olmak üzere en az 9000 gün malullük, yaşlılık ve sigortaları primi ödenmiş veya 1.6.1977 tarihinden sonra bu yasa altında en az 5400 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödenmiş olması ve,
c)Yaşlılık aylığı bağlanması isteğinde bulunduğu tarihten önceki son 5 takvim yılında en az 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunması şarttır.
2-) Yukarıdaki (b) bendinde yazılı şartları yerine getirmemiş olmakla beraber 1.6.1977 tarihinden sonra bu yasa altında olmak üzere sigortalılık süresi kadınlar için 12 yıldan ve erkekler için 15 yıldan fazla olan yıllık ortalama 150 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunanlar da 60 yaşını doldurmuş olmak koşuluyla indirimli yaşlılık aylığından yararlanırlar.
SORU-12:
K.K.T.C. sosyal sigortalar yasasına göre dul ve yetim aylığı alma koşulları nelerdir?

Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken ya da yazılı olarak başvuruda bulunup malullük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazandığının saptanmasından önce veya sonra ölen yahut,
a)Ölüm tarihinde en az 15 yıldan beri sigortalı bulunan ve en az 5400 gün malullük,, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olan ve ,
b)Ölüm tarihinden önceki son 5 takvim yılında en az 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunan sigortalıların hak sahiplerine bağlanır
ANCAK;
(a) bendinin öngördüğü koşulları yerine getirmiş olmakla beraber (b) bendinin öngördüğü koşulların yerine getirilmesi şartıyla sigortalılık süresi en az 5 yıl olan ve en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyen sigortalının hak sahibi kimselerine indirimli aylık bağlanır.
SORU- 13:
K.K.T.C.’deki sigortalı çalışmalar ile Türkiye’deki çalışmalar birleştirilebilir mi?
Türkiye ve K.K.T.C.’de geçen sigortalılık süreleri aynı zamana rastlamamak ve 360 günden az olmamak koşulu ile birleştirilebilir.
SORU-14:
Türkiye’de veya K.K.T.C.’de geçen sigortalılık süreleri yeterli değilse hizmet birleştirilmesi yapılarak kısmi aylık bağlanabilir mi?
Her iki ülkede geçen sigortalık süreleriyle ayrı ayrı aylık bağlanmasına hak kazanılmaz ise her iki ülkede geçen sigortalık sürelerini birleştirilerek, aylığa hak kazanılması halinde birleşik hizmetler üzerinden aylık bağlayacak ülke mevzuatına göre geçen sigortalılık süresi oranında kısmi aylık bağlanabilir.
SORU-15:
Türkiye-K.K.T.C. sosyal güvenlik sözleşmesine göre hangi hizmetler birleştirilebilir?
K.K.T.C.’de geçen hizmetlerle Türkiye’de;

Sosyal Güvenlik Kurumuna(Mülga SSK, T.C. Emekli Sandığı, Bağ-Kur)
Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20. maddesindeki emekli sandıklarına 
Tabi olarak geçen hizmetler birleştirme kapsamındadır.
K.K.T.C.’de 21.12.1963-30.11.1976 tarihleri arasında geçen mücahitlik hizmetleri 11.3.1997 tarihine kadar hizmet birleştirilmesi kapsamına dahil edilmiş, bu tarihten sonra kapsam dışı bırakılmıştır. Ancak, 1.7.1977 tarihinden sonra mutlak suretle K.K.T.C. Yasasına tabi sigortalı olarak çalışan ve 3600 gün prim ödemeleri halinde mücahitlik hizmetleri birleştirilebilir.
SORU-16:
K.K.T.C .’den prim iadesi yapılabilir mi?
K.K.T.C.’ den prim iadesi yapılmamaktadır.
BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK KURUM VE KURULUŞLARIN ADRESLERİ
ADRES:
T. C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü
Yurtdışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Daire Başkanlığı
Mithatpaşa Cad.No:7
06437 Sıhhiye-Ankara/TÜRKİYE
TELEFON:
+90 312 444 32 01

FAX: +90 312 435 32 14 (PBX)

DİĞER ANLAŞMALI ÜLKELER

Avusturya

Almanya

Arnavutluk

Azerbaycan

Belçika

Bosna Hersek

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Fransa

Gürcistan

Hollanda

İngiltere

İsveç

İsviçre

Kanada

Kebek

Libya

Lüksemburg

Makedonya

Norveç

Romanya

Web Tasarım Ankara